Višina premije in davčne olajšave prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja

Ugodnosti prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja:

  • možnost uveljavljanja davčnih olajšav iz naslova vplačanih premij.

(1) Znesek mesečne premije prostovoljnega dodatnega zavarovanja, ki se plačuje po pokojninskem načrtu iz prvega odstavka 297. člena tega zakona (op.: pokojninski načrt mora biti odobren s strani ministra, pristojnega za delo), v koledarskem letu ne sme biti nižji od 3.683 tolarjev.

(2) Znesek davčne olajšave za premije prostovoljnega dodatnega zavarovanja, vplačane v koledarskem letu, lahko znaša največ 24% obveznih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zavarovanca, oziroma 5,844% pokojnine zavarovanca, vendar ne več kot 441.958 tolarjev letno.

(3) (Opomba: tretji odstavek se ne uporablja – glej ZDoh-1-UPB2).

(4) Če je v koledarskem letu znesek vplačane premije prostovoljnega dodatnega zavarovanja višji od zneska davčne olajšave, določene v drugem odstavku tega člena, se lahko olajšava uveljavi le za tisti del premije prostovoljnega dodatnega zavarovanja, ki ne presega zneska olajšave, določene v drugem odstavku tega člena.

(5) Če plačujeta premijo prostovoljnega dodatnega zavarovanja tako delodajalec kot zaposleni, se pri določitvi maksimalne višine premije, za katero se prizna davčna olajšava po tem zakonu, upošteva kumulativni znesek vplačanih premij.

(6) Če v primeru iz prejšnjega odstavka skupni znesek vplačanih premij presega najvišjo premijo iz drugega odstavka tega člena, lahko zavarovanec uveljavlja davčne olajšave samo od tistega dela vplačane premije, ki je enaka razliki med najvišjo premijo in premijo, ki jo je zanj vplačal delodajalec.

(7) Določbe prejšnjih odstavkov se uporabljajo tudi v primeru, ko je zavarovanec istočasno vključen v pokojninski načrt kolektivnega zavarovanja in v pokojninski načrt individualnega zavarovanja (301. člen ZPIZ-1-UPB4, Ur.l. RS, št. 109/2006).

 

Od zneska dodatne starostne pokojnine, predčasne dodatne starostne pokojnine, dodatne invalidske pokojnine in dodatne družinske pokojnine, je upravičenec dolžan plačati davek od osebnih prejemkov in dohodnino.